۱٫ سایت P3PAYچیست؟
سایت P3PAYدر واقع یک پلتفرم است برای ایجاد ارتباط بین متقاضیان دریافت ارز در مقابل ریال و عرضه کنندگان خدمت مورد نظر. با مثالهای زیر موضوع روشن تر میگردد:
۱- احمد، میخواهد برای فرزند دانشجویش به بانک بارسلونای اسپانیا ۱۰۰۰ یورو ارسال نماید. فرامرز در اسپانیا زندگی میکند و میتواند بدون هیچ هزینه ایی از بانک خودش یورو را به حساب فرزند احمد واریز نماید. احمد درخواستش را درسایت P3PAYثبت میکند و فرامرز بهترین پیشنهاد را ارایه میدهد تا در ازای دریافت ۵۳۰۰ تومان برای هر یورو در حساب P3PAY یا حساب بانکی شخص خودش این خدمت را انجام دهد. بنابراین مبلغ ریالی از حساب احمد به حساب فرامرز و مبلغ یورویی در اسپانیا از حساب فرامرز به حساب فرزند احمد منتقل شده است.

۲- شرکت آلفا، جنس یا خدمتی به شرکت بتا در کانادا فروخته است به مبلغ ۱۰۰۰ دلار کانادا، اما دارای هیچ حسابی در بانکهای کانادایی نیست. شرکت آلفا درخواست خود را در سایت P3PAYثبت میکند. نازنین دارای حساب بانکی در کاناداست و می پذیرد در ازای پرداخت ۳۴۰۰ تومان برای هر دلارکانادا مستقیماً به حساب شرکت آلفا در P3PAYیا بانک ایرانی معرفی شده این درخواست را انجام دهد.

چنانکه ملاحظه میکنید، نرخ ارز در یک بازار رقابتی که افراد مختلف پیشنهادات خود را در آن ثبت میکند با توافق تعیین میشود و سایت در تعیین آن نقشی ندارد. انتقال ریال و ارز هم توسط سیستم بانکی که افراد در آن حساب دارند صورت میگیرد.

۲٫ چگونه مطمئن شویم که دریافت کننده ارز معادل ریالی را پرداخت خواهد نمود؟
در حال حاضر مکانیزم حساب امین فعال نیست اما به زودی روش زیر قابل اجرا خواهد بود
سایت P3PAYدارای مکانیزمی به نام فریز است که به لاتین آنرا Escrow می نامند. در این مکانیزم پرداخت کننده ارز می تواند از پرداخت کننده ریال درخواست نماید معادل وجه را به نفع او فریز نماید. در این صورت پرداخت کننده ریال باید دارای حساب شارژ شده P3PAYباشد و مبلغ درخواستی را با فشار دکمه فریز مسدود نماید و پس از دریافت وجه ارزی دکمه پرداخت را فشار دهد. اگر به هر دلیل اختلافی بین طرفین ایجاد گردد و طرف دریافت کننده ریال مدعی دریافت مبلغ ارزی کمتر، عدم دریافت، بلوکه توسط بانک و … شود. موضوع به بخش حل اختلاف ارجاع میگردد و در صورت عدم توافق طرفین، موضوع به مرجع قضایی ارجاع داده خواهد شد.
۳٫ آیا P3PAYیک کیف پول الکترونیکی یا صرافی غیر متمرکز است؟
خیراین سایت صرفاً محلی برای معرفی ارایه دهندگان خدمات و دریافت کنندگان خدمات است. کاربران این سایت هم مانند دیگر سایتها دارای بخش حساب و شارژ کردن حساب برای پرداخت هزینه ها و یا امانت سپاری هستند و اجباری در استفاده از خدمت فریز نمودن وجود ندارد و میتوانند مستقیماً با هم مرتبط شوند. از آنجاییکه در مورد ارایه خدمات مالی همیشه درجه بالایی از عدم اطمینان طرفین نسبت به یکدیگر وجود دارد، این خدمت برای ایجاد اعتماد بین طرفین طراحی شده است و توصیه میگردد کاربران برای حفظ دارایی خودشان حتماْ از آن استفاده نمایند.
۴٫ کسب درآمد از این سایت به چه شکل است؟
با توجه به گستردگی خدماتی که اشخاص می توانند ارایه دهند و بدون پیشداوری در خصوص گستره خدماتی که اشخاص به ابتکار خود میتوانند به هم پیشنهاد نمایند به چند نمونه اشاره می نماییم:
• هر شخص حقیقی و حقوقی خارج از کشور که دارای حساب بانکی خارج از کشوراست؛ میتواند با باز کردن حساب در P3PAYو قبول قوانین و مقررات سایت، کشور جمهوری اسلامی ایران، قوانین بین المللی ضد پولشویی و قوانین و مقررات حاکم بر محل اقامت خود به افرادی که نیازمند خدمات پرداخت هستند، ارز پرداخت نموده و معادل ریالی آنرا دریافت نمایند. این درخواست کنندگان می توانند؛ دانشجو، توریست، خریداران کالا و خدمت از وبسایتهای خارجی، ارایه دهندگان خدمت به خارجی ها و امثالهم باشند.
• هر شخص حقیقی و حقوقی داخل کشور که دارای مجوز برای خرید و فروش ارز و مسکوکات است و صرفاً در چارچوب مقررات جمهوری اسلامی ایران.
• اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای حساب در کیف پولهای ریالی ارزی و ارزهای دیجیتالی هستند؛ تا زمانیکه تملک و انتقال ارزهای دیجیتالی مخالفتی با قوانین جاری کشور نداشته باشد میتواند بابت دریافت و پرداخت در این کیف پولها مانند یک صرافی درآمد داشته باشد.
• هر شخص حقیقی و حقوقی که دارای حساب در P3PAYاست و قرارداد تامین وشارژ حساب بدون هزینه را با سایت منعقد می نماید؛ می تواند به کاربران دیگر با دریافت هزینه وجه ریالی موردنیازشان را منتقل نماید.

۵٫ نحوه مصرف و برداشت از حسابمان در پرداخت یار چگونه است و چه هزینه ایی دارد؟
در حال حاضر استفاده از این وب سایت هیچ گونه هزینه ایی ندارد. در آینده که روش حساب امین اجرایی شود:
• کاربر میتواند درخواست برداشت را مستقیم به سایت ارایه دهد. برداشت به صورت دریافت در حساب بانکی دارای ۱٪ هزینه و مدت زمان ۴۸ ساعت است.
• کاربر می تواند درخواست خود را برای برداشت در هر کیف پولی و هر حساب بانکی ریالی و ارزی در سایت ثبت نماید تا کاربران دیگر بدون هزینه یا هزینه ایی نا چیز و یا پرداخت مبلغی اضافه این نقل و انتقال را انجام دهند. ( بر اساس مذاکره طرفین و دریافت و انتخاب بهترین پیشنهاد)
• کاربر می تواند درخواست ارز در کیف پولهای دیگر را ثبت و بهترین پیشنهاد را انتخاب نماید.
• انتقال مانده حساب بین کاربران دارای هیچ گونه هزینه ایی نمی باشد.

۶٫ نحوه شارژ حساب چگونه است؟
در حال حاضر شارژ حساب انجام نمی شود.
• دریافت شارژ از کاربران دیگر با استفاده از مکانیزم فریز( بر اساس مذاکره)
• پرداخت از درگاه پرداخت ( هزینه ۰٫۵٪ کارمزد + هزینه های بانکی مربوطه)
• واریز به حساب بانکی از روش ساتنا( هزینه ۱٪)
• اشخاصی که به عنوان سرویس دهنده یا کاربر دایمی قرارداد همکاری یکساله امضا میکنند تا ۹۵٪ هزینه های مذکور را معاف می شوند.

۷٫ چه اشخاصی می توانند به عنوان سرویس دهنده ثبت نام نمایند؟
همه اشخاص مقیم ایران یا خارج میتوانند در فهرست ارایه دهندگان خدمات ثبت نام نمایند اما درخصوص انتقال ارز از ایران به خارج از کشور، تنها صرافی های مجاز می توانند خدمات خود را در سایت ثبت نموده و با توجه به اینکه مدارک شناسایی و مجوزها و حساب بانکی طرفین معامله در سامانه نگهداری میگردد، در صورت مشاهده توسط مسئولین سایت حساب کاربری اشخاص متخلف مسدود خواهد شد و در صورتیکه موضوع از مصادیق جرایم اقتصادی باشد به پلیس فتا گزارش خواهد شد.
۸٫ شناسایی اشخاص چگونه انجام میگردد؟
کاربران باید مدارک هویتی خود را در سایت بارگزاری نمایند و برای دریافت علامت فرد تایید شده حداقل یکبار با کارت خود از طریق درگاه پرداخت مبلغ اندکی را به حسابش انتقال دهد. بدین ترتیب اطلاعات شخص که پیشتر در نظام بانکی مورد تایید قرارگرفته است، قابل پیگیری و تایید خواهد بود.
آیا این سایت فقط امکان تبدیل
۹٫ نحوه همکاری و اخذ نمایندگی چگونه است؟
در صورتیکه علاقه مند هستید با ما قرارداد همکاری امضا نموده و درآمد بیشتری کسب نمایید لطفاً ایمیلی به آدرس info@p3pay.com ارسال فرمایید.